nova-mineralen1

Avène Crème minérale 50+

Туба од 50 ml.

Без хемиски филтри
Многу висока заштита за нетолерантна кожа и кожа склона кон алергии.

– Водоотпорно
– Широк спектар на УВА и УВБ заштита
– Фотостабилнано
– БЕЗ парабен

Предности

– Фотозаштитната комбинација на филтри гарантира оптимална заштита против широкиот спектар на долги и кратки УВА – УВБ зраци
– Лесно тонирана, кремаста текстура
– Многу голема подносливост, без хемиски филтри и без парфем

За кого е наменета?
– Кожа со светол тен.
– Кожа склона кон изгореници од сонце
– Нетолерантна кожа кон хемиски филтри и парфем

Начин на употреба
Пред изложување на сонце, рамномерно нанесете од кремот. Повторно нанесување од кремот се врши на секои 2 часа и после капење, без оглед на на тоа што степенот на заштита е висок!

Дознајте зошто брендот Avène е најпродаван и најдобар на пазарот во Европа!

Начин на аплицирање

Совети за безбедна и правилна заштита од сонце

1. Избегнувајте излегување на сонце меѓу 12 и 16 часот.
2. Нанесувајте препарати за фото-заштита пред излегување на сонце.
3. Неопходно е често нанесување од препаратот, особено по потење, пливање или бришење со крпа, заради одржување на заштитата.
4. Нанесувањето на фото-заштитни препарати не значи дека може да се остане на сонце продолжено време.
5. Прекумерното изложување на сонце претставува вистинска опасност по здравјето.
6. Да се употребуваат алишта за заштита од сонцето (капа, очила за сонце, маици…).
7. Бебињата и малите деца да не се експонираат на директна сончева светлина.

Состав

Оваа информација се однесува на призводите кој се дистрибуираат во Европа. AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). TITANIUM DIOXIDE [NANO]. ISODECYL NEOPENTANOATE. TRIETHYLHEXANOIN. C12-15 ALKYL BENZOATE. CYCLOMETHICONE. C30-45 ALKYL METHICONE. GLYCERIN. POLYGLYCERYL-4 ISOSTEARATE. CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE. HEXYL LAURATE. ALUMINA. WATER (AQUA). STEARIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DISODIUM EDTA. IRON OXIDES (CI 77492). IRON OXIDES (CI 77491). OCTYLDODECANOL. PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE. SILICA DIMETHYL SILYLATE. SODIUM CHLORIDE. SODIUM MYRISTOYL GLUTAMATE. SORBIC ACID. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE. XANTHAN GUM.