Cicalfate Creme reparatrice

 

 

 

 

Avene Cicalfate Crème réparatrice

Туба од 40 ml.

Aнтибактериски крем за обнова на чувствителна, иритирана и оштетена кожа

Индикации
Антибактериски крем за обновување на кожата, наменет за:
– Во случај на кожни воспаленија (рани, мали пукнатини на кожата, црвенило од пелени…).
– По мали дерматолошки хирушки зафати (електрокоагулација, ласерско отстранување на мадежи, брадавици…).
Својства
Овој крем е особено погоден за осетлива кожа кај возрасните, децата и бебињата.
– Содржи висок процент на Avène термалната изворска вода (45%), која има смирувачки ефект и антивоспалителни својства, со што овој крем ја омекнува иритираната кожа.
– Смесата од бакар сулфат и цинк сулфат има синергистички ефект, а ексериментирањето со голем број на концентрации, овозможија добивање крем со јако антибактериско дејство.
– Додатокот на микронизиран сукралфат, единствен и особено активен, овозможува не само смирување на ослабената кожа, но и зголемување на можноста за ткивна регенерација.
Освен тоа, ЦИКАЛФАТ-от го потпомага брзото враќање на пријатното чувство на кожата. Современата текстура има значителни козметички квалитети и лесно се нанесува.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avene Cicalfate Crème réparatrice е наменет за нега на рани и обнова на оштетена и/или иритирана кожа

Начин на употреба
Се нанесува еднаш или двапати дневно на оштетениот дел, после внимателно чистење и сушење на кожата.

 

Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM). GLYCERIN. HYDROGENATED VEGETABLE OIL. ZINC OXIDE. PROPYLENE GLYCOL. POLYGLYCERYL-2 SESQUIISOSTEARATE. PEG-22/DODECYL GLYCOL COPOLYMER. ALUMINUM SUCROSE OCTASULFATE. ALUMINUM STEARATE. BEESWAX (CERA ALBA). COPPER SULFATE. MAGNESIUM STEARATE. MAGNESIUM SULFATE. MICROCRYSTALLINE WAX (CERA MICROCRISTALLINA). ZINC SULFATE.

Резултати на тестирање: Avene Cicalfate Crème réparatrice

Производот е тестиран на 401 дете, со аплицирање два пати днево во рок од 15 дена.
Cicalfate Crème réparatrice ефикасно делува во 85% од случаите.
Cicalfate Crème réparatrice е исклучително ефикасен и завршува со 89% ефикасност кај случаите.
Дерматолозите го оценија кремот како добро поднеслив, 80% од испитаниците го потврдиле истото.