Најголеми достигнувања во дермокозметиката

Стерилната козметика гарантира највисока можна ефикасност и сигурност за најчувствителните кожи (детски и хипереактивни) како и кај патолошките состојби на кожата. За да се обезбеди максимална безбедност на најчувствителната кожа, Дерматолошката Лабораторија Avène...

Се што треба да знаеме за розацеа

Успехот на третманот е индивидуален, тоа зависи од причините за појава на розацеа и индивидуалните реакции на преземените третмански мерки   Розацеа е промена на кожата на лицето, што се манифестира со црвенило на образите, со проширувањето на малите крвни...

3 Чекори до меки и нежни петици

Никој не сака да има груба и испукана потпетица, но ако доколку не сте во можност редовно да  одите на педикир можете сами, во неколку чекори да си направите третман за поубави и нежни стапала. Чекор 1. За почеток направете топла купка од еден литар вода и четри...

Хидратација на кожата

Како да се врати здравјето и убавината на дехидрираната кожа Ги немате променето вашите животни навики а вашата кожа е се помалку еластична и ја чувствувате како да не е твоја? Постанува се повеќе груба, речисти до пукање на кожата? НЕДОСТАСУВА ХИДРАТАЦИЈА (ВОДА)! Во...

За брзо и ефективно лекување на раните

Кожата е најголемиот човечки орган, една од нејзините улоги е одбранбената функција на организмот. Покрај тоа таа служи како бариера помеѓу внатрешноста на телото и надворешниот свет, но исто така го спречува губењетп на основните телесни состојќи, како што се вода,...

Акни во зрелите години…

… Кога веќе не ги очекуваш ! Акни е најчестиот тип на кожен проблем кој се јавува кај двата пола и е околу 80% застапен во адоласентниот период. После дваесетата година обично се повлекуваат, но проблемот може да потрае и до триесетите па во некој случаеви и...