akerat-30

 

 

Avène Akérat 30 Crème zones localisées

Туба од 100 ml. со апликатор

Ја омекнува хронично здебелената кожа (нозе, лакти, колена, раце и др.)

Предности
Хидратација – благодарение на високата концентрација на уреа (30%) и кобинираната акција со млечна киселина прават вашата кожа повторно да биде кадифено мека.
Делува кератолички – салицилната киселина ги отстранува мртвите клетки од површината на кожата, за повторно да стане мазна!
Храни – хранливите состојки длабински ја хранат кожата.
Смирува – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Akérat 30 Crème е наменет за нега на локализирани и зериозни промени на кожата како хронично здебелување на кожата, палмоплантарни кератодерми, лихенификација и псоријаза на кожата.

Начин на употреба
Тело: Кремот се нанесува еднаш или двапати дневно на локализирана област на телото.
Скалп: Кремот се нанесува на главата и се остава еден час во текот на ноќта, потоа е мие со шампон. Се користи еднаш дневно до исчезнувањето на лушпите од скалпот.
Не се нанесува на оштетени, ранливи или инфицирани обласни на кожата (рани, инфекции…). Да не се нанесува на кожа на деца помлади од 3 години. Измегнувајте контакт на кремот со очите.

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). UREA. PROPYLENE GLYCOL. MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM). CYCLOMETHICONE. POLYACRYLATE-13. TRIETHANOLAMINE. PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL (PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL). SALICYLIC ACID. POLYISOBUTENE. LACTIC ACID. PHENOXYETHANOL. PEG/PPG-18/18 DIMETHICONE. POLYSORBATE 20. SORBITAN ISOSTEARATE. TOCOPHERYL ACETATE. WATER (AQUA).

Резултати на тестирање: Avène Akérat 30 Crème zones localisées

Кај локализирани проблеми, студиите покажале подобрување за 13% потенок епидермис.
Кај примената на скалпот, по 21 ден се забележени подобрувања дури од 52%, а вкупно подобрување на квалитетот на животот за 31.5%