Antirougeurs FORT Soin concentre

Avène Antirougeurs FORT

Туба од 30 ml. со апликатор

Помага во смалување на локализирано црвенило и ја зајакнува микроциркулацијата на кожата.
БЕЗ парабен, БЕЗ парфем

Предности
Спречува и ублажува црвенилото на кожата –  ја стимулира микроциркулацијата и го зајакнува ѕидот на крвните садови.
Го намалува отокот – содржи декстран сулфат, со што се намалува ткивниот еден.
Интезивен третман – концентрирана формула за целосна борба против црвенило.
Смирува – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Antirougeurs FORT е препорачлива за кожа со проширени капилари и црвенило. Може да се применува самостојно или во комбинација со други топични агенси. Правилната примена на Avène Antirougeurs FORT и интензивен третман од 3 месеци значително ќе се намали бројот на проширени капилари и видливо црвенило

Начин на употреба
Најпрво треба да ни биде исчистено лицето, потоа се нанесува од Avène Antirougeurs FORT. Постапката е повторува 2 пати дневно (наутро и навечер)

 

 

 

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. PROPYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE. PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE. GLYCERIN. GLYCERYL STEARATE. BUTYLENE GLYCOL. CETEARYL ALCOHOL. STEARIC ACID. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA BUTTER) (BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER). DIMETHICONE. AMMONIUM ACRYLOYL DIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER. BENZOIC ACID. CETEARETH-33. DEXTRAN SULFATE. DIMETHICONOL. DISODIUM EDTA. HESPERIDIN METHYL CHALCONE. PHENOXYETHANOL. RUSCUS ACULEATUS ROOT EXTRACT. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHERYL ACETATE.

Резултати на тестирање: Avène Antirougeurs FORT

Испитено на 68 пациенти со росацеа тип 1, и направена примена од 3 месеци.
Веќе после примената од само еден месец, има видливи резултати од намалено црвенило.