bogat hranliv krem

Avène Crème nutritive compensatrice

Тегла од 40 ml.

Смирувачка и хранлива крема за секојдневна нега на сува и чувствителна, сува и девитализирана кожа.
БЕЗ парабен

Предности
Хидатизира – патентирано липидно трио од растително потеклно ја имитира структурата на меѓуклеточниот цемент и со тоа ја зајакнува кохезијата во роговидниот слој на кожата и спречува кожата да дехидрира.
Штити – антиоксидансот pre-tokoferil штити од слободните радикали.
Храни – богата крема со хранливи материи, со свилена кремаста текстура која лесно се апсорбира.
Смирува – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Crème nutritive compensatrice е наменета за сува и осетлива кожа на лице.

Начин на употреба
Исчистете го лицето од нечистотии и шминка, подоцна Avène Crème nutritive compensatrice нанесете 2 пати дневно (наутро и навечер).

 

 

 

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). CYCLOMETHICONE. PPG-15 STEARYL ETHER. MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM). CETEARYL ALCOHOL. GLYCERIN. DECYL OLEATE. GLYCERYL STEARATE. PEG-100 STEARATE. CETEARYL GLUCOSIDE. BENZOIC ACID. BETA-SITOSTEROL. BHT. C13-14 ISOPARAFFIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CHLORPHENESIN. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCINE SOJA (SOYBEAN) SEED EXTRACT (GLYCINE SOJA SEED EXTRACT). HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE. LAURETH-7. PEG-32. PEG-400. PHENOXYETHANOL. POLYACRYLAMIDE. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHEROL. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. WATER (AQUA). XANTHAN GUM.

Резултати на тестирање: Avène Crème nutritive compensatrice

Направените тестови покажаа зголемен пораст на хидратација на кожата, како и намалена реактивност на кожата.