nova-emulsia1

Avène Sun Emulsion SPF 50+

Туба од 50 ml.

Dry Touch текстура за моментално впивање и матирачк ефект на кожата
Многу висока заштита за чувствително нормлна и мешовита кожа.

– Водоотпорно
– Не остава бели траги на кожата
– Широк спектар на УВА и УВБ заштита
– Фотостабилна
– БЕЗ парабен

Предности

– Фотозаштитната комбинација на филтри гарантира оптимална заштита против широкиот спектар на долги и кратки УВА – УВБ зраци
– Содржи силен антиоксиданс
– Лесна немасна, матирачка „dry touch“ текстура
– Вградена пумпица за точно дозирање на производот при употреба

За кого е наменета?

– Кожа со светол тен.
– Кожа склона кон изгореници од сонце
– Кожа преосетлива на сонце

Начин на употреба

Пред изложување на сонце, рамномерно нанесете од кремот. Повторно нанесување од кремот се врши на секои 2 часа и после капење, без оглед на на тоа што степенот на заштита е висок!

Дознајте зошто брендот Avène е најпродаван и најдобар на пазарот во Европа!

Начин на аплицирање

Совети за безбедна и правилна заштита од сонце

1. Избегнувајте излегување на сонце меѓу 12 и 16 часот.
2. Нанесувајте препарати за фото-заштита пред излегување на сонце.
3. Неопходно е често нанесување од препаратот, особено по потење, пливање или бришење со крпа, заради одржување на заштитата.
4. Нанесувањето на фото-заштитни препарати не значи дека може да се остане на сонце продолжено време.
5. Прекумерното изложување на сонце претставува вистинска опасност по здравјето.
6. Да се употребуваат алишта за заштита од сонцето (капа, очила за сонце, маици…).
7. Бебињата и малите деца да не се експонираат на директна сончева светлина.

Состав

Оваа информација се однесува на призводите кој се дистрибуираат во Европа. AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). C12-15 ALKYL BENZOATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. WATER (AQUA). CETEARYL ISONONANOATE. DIISOPROPYL ADIPATE. ISODECYL NEOPENTANOATE. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE. ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. DECYL GLUCOSIDE. ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER. BENZOIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. GLYCERYL LAURATE. HYDROGENATED PALM GLYCERIDES. HYDROGENATED PALM KERNEL GLYCERIDES. PROPYLENE GLYCOL. SILICA. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM.