nova-creme1

Avène Sun Crème SPF 50+

Туба од 50 ml.

Не остава бели траги на кожата
Многу висока заштита за чувствителна кожа.

– Водоотпорно
– Широк спектар на УВА и УВБ заштита
– Фотостабилна
– БЕЗ парабен

Предности

– Фотозаштитната комбинација на филтри гарантира оптимална заштита против широкиот спектар на долги и кратки УВА – УВБ зраци
– Содржи јак антиоксиданс
– Лесно тонирана, кремаста текстура која ја хидрира кожата
– Туба со пумпица за дозирање (нанесување точно количество емулзија)

За кого е наменета?
– Кожа со светол тен.
– Кожа склона кон изгореници од сонце
– Кожа која е изложена интезивно на сонце

Начин на употреба
Пред изложување на сонце, рамномерно нанесете од кремот. Заштита на кожата ќе биде SPF 50+ ако се нанесува 2 mg / cm². Повторно нанесување од кремот  се врши на секои 2 часа и после капење, без оглед на на тоа што степенот на заштита е висок!

Дознајте зошто брендот Avène е најпродаван и најдобар на пазарот во Европа!

Начин на аплицирање

Совети за безбедна и правилна заштита од сонце

1. Избегнувајте излегување на сонце меѓу 12 и 16 часот.
2. Нанесувајте препарати за фото-заштита пред излегување на сонце.
3. Неопходно е често нанесување од препаратот, особено по потење, пливање или бришење со крпа, заради одржување на заштитата.
4. Нанесувањето на фото-заштитни препарати не значи дека може да се остане на сонце продолжено време.
5. Прекумерното изложување на сонце претставува вистинска опасност по здравјето.
6. Да се употребуваат алишта за заштита од сонцето (капа, очила за сонце, маици…).
7. Бебињата и малите деца да не се експонираат на директна сончева светлина.

Состав

Оваа информација се однесува на производите кој се дистрибуираат во Европа.AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). C12-15 ALKYL BENZOATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. WATER (AQUA). DIISOPROPYL ADIPATE. PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE. DICAPRYLYL CARBONATE. BISETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE. ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE. BUTYLENE GLYCOL. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. DECYL GLUCOSIDE. GLYCERYL STEARATE. PEG-100 STEARATE. ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER. BENZOIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. HYDROGENATED PALM GLYCERIDES. HYDROGENATED PALM KERNEL GLYCERIDES. PROPYLENE GLYCOL. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHEROL. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM.