nova-cleanance1

Avène Cleanance solaire SPF 50+

Туба од 50 ml.

Матирачки ефект на кожата, губење на масниот сјај
Многу висока заштита за кожа склона кон создавње на акни

– Dry touch текстура за моментално впивање во кожата
– Водоотпорно

– Не остава бели траги на кожата
– Широк спектар на УВА и УВБ заштита
– Фотостабилнажно
– БЕЗ парабен

Предности

– Фотозаштитната комбинација на филтри гарантира оптимална заштита против широкиот спектар на долги и кратки УВА – УВБ зраци
– Содржи моќен антиоксиданс
– Лесна, немасна, матирачка Dry Touch текстура која ја штити и хидрира кожата
– Туба со пумпица за дозирање (нанесување точно количество емулзија)

Дали одговара за моето дете?
– Кожа осетлива на сонце
– Кожа склона кон акни

Начин на употреба
Пред изложување на сонце, рамномерно нанесете од емулзијата. Заштита на кожата ќе биде SPF 50+ ако се нанесува 2 mg / cm². Повторно нанесување од емулзијата  се врши на секои 2 часа и после капење, без оглед на на тоа што степенот на заштита е висок!

Дознајте зошто брендот Avène е најпродаван и најдобар на пазарот во Европа!

Совети за безбедна и правилна заштита од сонце

1. Избегнувајте излегување на сонце меѓу 12 и 16 часот.
2. Нанесувајте препарати за фото-заштита пред излегување на сонце.
3. Неопходно е често нанесување од препаратот, особено по потење, пливање или бришење со крпа, заради одржување на заштитата.
4. Нанесувањето на фото-заштитни препарати не значи дека може да се остане на сонце продолжено време.
5. Прекумерното изложување на сонце претставува вистинска опасност по здравјето.
6. Да се употребуваат алишта за заштита од сонцето (капа, очила за сонце, маици…).
7. Бебињата и малите деца да не се експонираат на директна сончева светлина.

Состав

Оваа информација се однесува за производите кој се дестрибуират во Европа. AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). C12-15 ALKYL BENZOATE. CETEARYL ISONONANOATE. DIISOPROPYL ADIPATE. ISODECYL NEOPENTANOATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. WATER (AQUA). ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. SILICA. ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER. BENZOIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DECYL GLUCOSIDE. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. GLYCERYL LAURATE. HYDROGENATED PALM GLYCERIDES. HYDROGENATED PALM KERNEL GLYCERIDES. PROPYLENE GLYCOL. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM. ZINC GLUCONATE.