soin-solaire-spf-50-lait-pour-enfant-escf

Avène Lait Enfant SPF 50+

Туба од 250 ml.

Многу висока заштита за осетлива детска кожа.

– Водоотпорно
– Широк спектар на УВА и УВБ заштита
– Фотостабилнажно
– БЕЗ парабен

Предности

– Фотозаштитната комбинација на филтри гарантира оптимална заштита против широкиот спектар на долги и кратки УВА – УВБ зраци
– Содржи јак антиоксиданс
– Туба со пумпица за дозирање (нанесување точно количество емулзија)
– Нежна флуидна текстура која ја враќа влажоста на нежната детска кожа

За кого е наменета?
– Кожа преосетлива на сонце
– Кожа склона кон изгореници од сонце
– Кожа која е интезивно изложена на сонце

Начин на употреба
Пред изложување на сонце, рамномерно нанесете од кремот. Заштита на кожата ќе биде SPF 50+ ако се нанесува 2 mg / cm². Повторно нанесување од екремот  се врши на секои 2 часа и после капење, без оглед на на тоа што степенот на заштита е висок!

Дознајте зошто брендот Avène е најпродаван и најдобар на пазарот во Европа!

Совети за безбедна и правилна заштита од сонце

1. Избегнувајте излегување на сонце меѓу 12 и 16 часот.

2. Нанесувајте препарати за фото-заштита пред излегување на сонце.

3. Неопходно е често нанесување од препаратот, особено по потење, пливање или бришење со крпа, заради одржување на заштитата.

4. Нанесувањето на фото-заштитни препарати не значи дека може да се остане на сонце продолжено време.

5. Прекумерното изложување на сонце претставува вистинска опасност по здравјето.

6. Да се употребуваат алишта за заштита од сонцето (капа, очила за сонце, маици…).

7. Бебињата и малите деца да не се експонираат на директна сончева светлина.

Состав

Оваа информација се однесува на призводите кој се дистрибуираат во Европа. AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). C12-15 ALKYL BENZOATE. DICAPRYLYL CARBONATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. WATER (AQUA). GLYCERIN. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE. DIISOPROPYL ADIPATE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. CETEARYL ISONONANOATE. LAURYL GLUCOSIDE. POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE. DECYL GLUCOSIDE. BENZOIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. CITRIC ACID. DISODIUM EDTA. GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. HYDROGENATED PALM GLYCERIDES. HYDROGENATED PALM KERNEL GLYCERIDES. POLYACRYLATE-13. POLYISOBUTENE. POLYSORBATE 20. PROPYLENE GLYCOL. SORBITAN ISOSTEARATE. TOCOPHEROL. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM.