XeraCalm AD Huile

Avène XeraCalm A.D Huile lavante relipidante

Боца од 400 ml. со пумпица

Кожа склона кон атопија сувост и зголемено чешање. XeraCalm A.D Huile има нежна формула за чистење на кожата. 

Предности
XeraCalm A.D Huile за миење содржи единствена активна состојка I-modulia®, сигурен и восоко ефикасен во третманот на кожа склона кон атопична и сува кожа која чеша:

I-modulia® – по 12 години на биотехнолошките истражувања Laboratoires Pierre Fabre создаде мулти-активна состојка која директно влијае на чешањето, како резултат на сувост на кожата, смирува црвенило и/или иритација на кожата поради хиперактивност.
CER OMEGA – враќање на заштитниот слој на кожата и го прави поотпорен.
Avène термалната изворска вода – смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

XeraCalm A.D Huile за миење нежно ја чисти кожата на лицето и телото. Не пече доколку навлезе во очите. Без мирис, без сапун. Физиолошка pH вредност. Дозволена примена и за време на акутна фаза.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
XeraCalm A.D Huile за миење е специјално формулиран за нежно да чисти сува и многу сува кожа склона кон атопија. Идеално за доенчиња, деца и возрасни.

Начин на употреба
Туширање: навлажнете ја кожата а потоа нанесете мала количина од XeraCalm A.D Huile за миење. Исплакнете темелно и нежно исушете ја кожата со тапкање.
Бања: истиснете 5 пати од пумпицата на XeraCalm A.D Huile за миење за време на полнење на бањата. Исплакнете темелно и нежно исушете ја кожата со тапкање.

Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER. WATER. GLYCERIN. PEG-7 GLYCERYL COCOATE. DISODIUM LAURETH SULFOSUCCINATE. SODIUM COCOAMPHOACETATE. PEG-25 HYDROGENATED CASTOR OIL. CETEARETH-60 MYRISTYL GLYCOL. PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE. LAURETH-3. COCO-GLUCOSIDE. AQUAPHILUS DOLOMIAE EXTRACT. ARGININE. CAPRYLYL GLYCOL. CITRIC ACID. EVENING PRIMROSE OIL/PALM OIL AMINOPROPANEDIOL ESTERS. GLYCINE. OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL. SORBIC ACID. TOCOPHEROL.

Резултати на тестирање: Avène XeraCalm A.D Huile lavante relipidante

Avène XeraCalm A.D Huile е тестиран на 37 деца со сува кожа склона на атопија во период од 21 ден.
Резултатите потврдија ефикасност и квалите на производот и тоа:
Мека и мазна кожа после апликацијата: 100%
Кожа која веќе не чеша: 100%
Пријатна пена која лесно се измива: 100%