xeracalm cream

Avène XeraCalm A.D Crème relipidante

Туба од 200 ml. со D.E.F.I систем за затварање

Кожа склона кон атопија сувост и зголемено чешање. XeraCalm A.D кремот ја храни сувата кожа склона кон атопија и го смирува чешањето кај доенчиња, деца и возрасни.

 Предности
XeraCalm A.D crème содржи единствена активна состојка I-modulia®, сигурен и восоко ефикасен во третманот на кожа склона кон атопична и сува кожа која чеша:

I-modulia® – по 12 години на биотехнолошките истражувања Laboratoires Pierre Fabre создаде мулти-активна состојка која директно влијае на чешањето, како резултат на сувост на кожата, смирува црвенило и/или иритација на кожата поради хиперактивност.
CER OMEGA – враќање на заштитниот слој на кожата и го прави поотпорен.
Avène термалната изворска вода – смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

XeraCalm A.D crème смирува, храни и ја штити кожата. Кожата повеќе не чеша.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
XeraCalm A.D crème е наменет за сува и многу сува кожа склона на атопија, чешање кај доенчиња, деца и возрасни. XeraCalm A.D crème е произведен во стерилна козметичка технологија (Sterile Cosmetics), новиот стандард за произвотство, единствен во светот кој им овозможува максималистича ефикасност. Поради тоа не содржи парабен, конзервенаси и други супстанци кој делуват како конзерванси. Затоа стерилната козметика (Sterile Cosmetics) гарантира максимална безбедност кај пациентите со атопична кожа.

Начин на употреба
XeraCalm A.D 1 до 2 пати на ден на кожа претходно исчистена со XeraCalm A.D Hulie. По употребата, отстранете го вишокот крем што се наоѓа на врвот од тубата.

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER. GLYCERIN. MINERAL OIL. CETEARYL ALCOHOL. OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CETEARYL GLUCOSIDE. AQUAPHILUS DOLOMIAE EXTRACT. ARGININE. CARBOMER. EVENING PRIMROSE OIL/PALM OIL AMINOPROPANEDIOL ESTERS. GLYCINE. SODIUM HYDROXIDE. TOCOPHEROL. WATER.

Резултати на тестирање: Avène XeraCalm A.D Crème relipidante

XeraCalm A.D Crème е клинички тестира на повеќе од 500 лица кој страдат од сува, многу сува и кожа склона кон атопија.
По 28 дена од денот на примена, контролата на дерматолошките испитувања покажаа:
– Намалување на чешањето за 97%
– Намалување на сувост на кожата за 69%
– Голема толеранција на производот
Испитаниците посебно ја пофалија немасната тексутра која се апсорбира многу брзо.