Cleanance mat

Avène Cleanance МАТ матирачка емулзија

Туба од 40 ml.
Матира, хидрира и обезбедува стабилна подлога за шминка.

Предности
Регулација на себум – Патентираната состојка Monolaurin ја намалува секрецијата на себум.
Матира – Благодарение на единстевниот систем на микрокапсули, го матира непожелниот сјај иобезбедува стабилна подлога за шминка.
Смируваe – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Cleanance MAT матирачката емулзија е наменета за масна и проблематична кожа склона кон појава на акни.

Начин на употреба
На исчистено лице со Cleanance Gel со кружни движења се нанесува Avène Cleanance MAT матирачката емулзија.

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). PROPYLENE GLYCOL. CYCLOPENTASILOXANE. GLYCERIN. CYCLOHEXASILOXANE. POLYACRYLATE-13. POLYMETHYL METHACRYLATE. POLYISOBUTENE. ZINC GLUCONATE. BENZOIC ACID. CAPRYLYL GLYCOL. CETRIMONIUM BROMIDE. DIMETHICONE. DIMETHICONOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL LAURATE. POLYSORBATE 20. PYRIDOXINE HCL. SALICYLIC ACID. SODIUM HYDROXIDE. SORBITAN ISOSTEARATE. WATER (AQUA).

Резултати на тестирање: Avène Cleanance MAT матирачка емулзија

Тестирано на 30 со масна и проблематична кожа, споведено за три недели.

Кај 72% од испитаниците е намалена секрецијата на себум во првите осум дена.
Сите учесници беа задоволни од текстурата, мирисот и лесната примена.