cleanance hydra

Avène Cleanance HYDRA смирувачка крема

Туба од 40 ml.

Таа ја смирува, влажни, храни и ги омекнува негативните ефекти на терапијата против акни кои ја сушат и иритираат кожата.

Предности

Хидрира – крем, немасна текстура со богати навлажнувачки состојки.
Хранлив – триглицериди на кокос и шафран, активни хранливи компоненти кои овозможуваат одржување на хидролипидната бариера.
Смируваe – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Cleanance HYDRA смирувачката крема е наменета за нега на кожа која при дерматолошки третман против акни има изразено несакани ефекти како што се иритација, црвенило и сувост на кожата.

Начин на употреба
Исчистете го лицето со Avène Cleanance Gel, а потоа аплицирајте од Avène Cleanance HYDRA смирувачката крема. Се нанесува наутро и навечер. Редовната употреба ќе ги избрише негативните ефекти од третманите против акни на кожата.

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). CARTHAMUS TINCTORIUS (SAFFLOWER) SEED OIL (CARTHAMUS TINCTORIUS SEED OIL). SUCROSE STEARATE. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. MYRETH-3 MYRISTATE. PEG-12. BUTYLENE GLYCOL. GLYCERIN. PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE. DIMETHICONE. CETYL ALCOHOL. ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER. BHT. BISABOLOL. CAPRYLYL GLYCOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). PHENOXYETHANOL. SODIUM ACETATE. SUCROSE DISTEARATE. TRIETHANOLAMINE. XANTHAN GUM. ZINC GLUCONATE.

Резултати на тестирање: Avène Cleanance HYDRA смирувачка крема

Тестирано на 26 пациенти со орална терапијa.

После еден месец:
Намалување за 54% во сувост на кожата.
Намалување за 43% во грубост на кожата.
Значително намалено лупење на кожата.
100% од производот се смета за корисен.
90% од производот се смета за ефикасен.