cleanance GELel

Avène Cleanance Gel за чистење

Шише од 200 ml.
Нежно ја остранува нечистотијата и вишокот на себум од лицето, задржувајќи ја природната pH вреднос на кожата. За лице и тело.

Предности
Чисти – мека текстура за чистење – без сапун, темелно ја чисти масната кожа и остава чуство на свежина.
Матира – патентираната состојќа Monolaurin го регулира вишокот себун и ја матира масната кожа.
Смируваe – Avène термалната изворска вода смирува, делува против-воспалително и остварува моментално чувство на свежина и удбоност на кожата.

Кожата е чиста, свежа и глатка.

Дали одговара на мојот тип на кожа?
Avène Cleanance gel за чистење е наменет за масна и проблематична кожа склона кон создавање на акни.

Начин на употреба
Се нанесува на влажно лице, се благо се протрива со кружни движења и на крајот плаке со вода, наутро и навечер.
За масна кожа, за лице и тело.

Начин на аплицирање
Состав

AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). WATER (AQUA). SODIUM LAUROYL METHYL ISETHIONATE. ZINC COCETH SULFATE. POLYSORBATE 20. SODIUM COCOAMPHOACETATE. CETEARETH-60 MYRISTYL GLYCOL. PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL. GREEN 5 (CI 61570). CITRIC ACID. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL LAURATE. SODIUM BENZOATE. SODIUM HYDROXIDE. SODIUM SULFATE. YELLOW 5 (CI 19140). ZINC GLUCONATE.

Резултати на тестирање: Avène Cleanance Gel за чистење
Клиничката ефикасност на Cleanance gel за чистење е докажата под дерматолошки надзор (1):

Веднаш после употреба, кожата е матирана, свежа, прочистена и глатка.
После три недели употреба на Ceanance gel за чистење значително е намалено прекумерното лачење на себум како и бројот на мозолчина и митисери.

(1) 33 испитаници со масна кожа склона кон акни. Миење на лицето и телото 2 пати дневно во текот на 3 недели.